Historia

Zakład Profilaktyki Onkologicznej [NZX] został powołany z dniem 01.10.2008r., a jego kierownikiem został Pan Prof. dr hab. n med. Andrzej Deptała. Na podstawie Zarządzenia JM Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nr 222/2022 z dniem 01.12.2022r.zmianie uległa nazwa Zakładu na Zakład Propedeutyki Onkologicznej. [kliknij aby zobaczyć zarządzenie]

Misją Zakładu jest  przełamywanie w polskim społeczeństwie (zwłaszcza wśród studentów kierunków medycznych) stereotypów na temat nowotworów, pokonywanie lęku przed nimi oraz zwiększenie świadomości na temat roli badań profilaktycznych w walce z rakiem. 
Na powstanie ok. 70% nowotworów mają wpływ szkodliwe czynniki środowiska oraz nieprawidłowe nawyki. Kształtowanie więc właściwych zachowań prozdrowotnych należy już zacząć od najmłodszych lat, ponieważ im dłużej pozwolimy działać czynnikom szkodliwym, tym większe niekorzystne zmiany zajdą w naszym organizmie. W przypadku choroby nowotworowej profilaktyka jest więc szczególnie istotna. Najważniejsze to zdawać sobie sprawę z tego, co nam szkodzi, i w miarę możliwości unikać kontaktu z czynnikami rakotwórczymi. Badania profilaktyczne w onkologii mają wyjątkowe znaczenie. Regularne badanie piersi, dokładne oglądanie skóry, okresowe badanie gruczołu krokowego, szyjki macicy, dolnego odcinka przewodu pokarmowego mogą ustrzec każdego z nas przed niepożądanymi komplikacjami. Pozwalają wykryć zmianę małą, łatwo poddającą się leczeniu. Współczesna medycyna jest bowiem mało skuteczna tylko w przypadku zaniedbanych, nie leczonych nowotworów. 

Profilaktyka onkologiczna zatem to najważniejszy krok na drodze do zdrowia, ale choć świadomość na temat jej roli rośnie, to w Polsce ciągle za mało osób zgłasza się na badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka. Niestety, w naszym kraju tylko 20 proc. pacjentów z nowotworami zaczyna być leczonych we wczesnej fazie choroby, podczas gdy w USA i krajach Unii Europejskiej - nawet 80 proc. Według WHO, nowotwory złośliwe staną się w XXI wieku głównym zabójcą ludności na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że w ciągu najbliższych 15 lat liczba zachorowań na nie podwoi się. Z owych szacunków wynika również, że na nowotwór złośliwy zachoruje co czwarty Polak, a co piąty umrze z jego powodu.
Nowotwór więc to choroba, która wymaga pewnego skupienia na sobie i umiejętności autoobserwacji oraz posiadania podstawowej wiedzy nt. prewencji i leczenia. Od skutecznego więc uświadomienia w społeczeństwie istoty profilaktyki onkologicznej zależy, czy Polacy zdecydują się ruszyć na kontrolne badania lekarskie i podjąć leczenie stanów przed rakowych. Są to rzeczy tak ważne, że nie wolno ich lekceważyć, bowiem „Lepiej zapobiegać niż leczyć” – jak głosi jedna z głównych zasad medycyny, która w przypadku chorób nowotworowych jest szczególnie aktualna!. Profilaktyka onkologiczna, czyli zapobieganie powstawaniu i rozwojowi chorób nowotworowych, stanie się bez wątpienia w niedalekiej przyszłości głównym celem działań medycznych.

Zakład swoją działalność realizuje na płaszczyźnie naukowej, dydaktycznej i popularyzatorskiej. Zmiana nazwy Zakładu w 2022r. była związana z położeniem większego nacisku na szkolenie w zakresie onkologii, aby lepiej niż dotychczas kształcić lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych oraz dietetyków i specjalistów zdrowia publicznego w zwalczaniu jednej z głównych przyczyn zgonów w Polsce, jaką są nowotwory złośliwe, nie rezygnując jednocześnie z nauczania zapobiegania zachorowaniom, a więc profilaktyki.